ara
36 dk

odalık

@odalik

neokur nedir?

Meşhut iktidardan mütevellit ikiye bölünmüş sitedir. Bunlar da devamlı harb halindedir. Zira hak verilmez biraz da alınır. Bir grubu süzekler, yobazlar, 'amman günah!' çılar, gizli bacak fetişistleri, yaltaklar, okumayanlar, okuduğunu sananlar, okuduğundan zerre anlamayanlar oluşturur ki hakkaten çekilmiyorlar artık. Diğer grup ise benim gözümde sadık hikayet'in 'kör baykuş'u için bile ayrı site açılsa 10 yıl besler bunlar dediğim, özüne, sözüne, kitap, okuma, edebiyat, yaşam, fotoğraf, sanat, müzik, estetik kültürüne güvendiğim ender insanlardan oluşur ki onlar da zaten birbirini bilirler. Ama hissettiğim; tepelerin de tası atmak da ve süzeklere daha da fazla katlanılamamakta artık. Velhasılı biz birbirimizi nasıl olsa buluruz da siz ne okuyacağınız artık?
1 sa

Seyr-i Sükut

@seyrisukut

merdümgiriz nedir?

Toplumdan kaçan, insanlar arasına karışmaktan çekinen.
Örn: "Yalnızlığın şekilleri vardır: Kimsesiz bir yerde yalnızlık; sosyete ve kalabalık içinde yalnızlık… Yolculuk hayatımda bu şekillerin ikisine de çoktan beri alışmış olduğum için bana pek ağır basan tarafları yoktur. Hatta merdümgiriz zannedilmek tehlikesine rağmen bunları, beni pek alakadar etmeyen bir insanla konuşmak halinde tecelli eden üçüncü yalnızlık şekline tercih ettiğimi de söyleyebilirim.” (Anadolu Notları I – II, Reşat Nuri Güntekin)
1 sa

Seyr-i Sükut

@seyrisukut

Milenyum Çağı'nda çocuk olmak nedir?

Duvarlar arasında ,oksijenden bihaber halde oyun çağını ekran başında geçirmek demektir.
1 sa

Seyr-i Sükut

@seyrisukut

behemehal nedir?

Kesin olarak, kesin bir biçimde
Örn: "Ertesi günü Eyüp’ü ziyaret ediniz, Haliç’e nazır mezarlıklar arasına çömelip, servilerin gıcırtıları arasında, uzaktaki fabrikaların vinç ve kalafat sadalarını dinleyiniz. Sonra Boğaziçi tenezzühünü sakın ihmal etmeyiniz. Anadolu sahilini takiben gidip Rumeli kıyısı dönü­nüz ve yaprakları kızaran serin, hazin ve loş korularda dolaşabilmek için de behemehal bir zaman ayırınız.” (Ay Peşinde, Refik Halit Karay)
5 sa

Üstü açık olanın üstüne kar yağar nedir?

düşmanım @nill in yanlış hatırladığı bir atasözü/deyiş her ne haltsa. Şu anda kendisinin bir hatasını bulmaktan son derece memnunum. Doğrusu: (bkz: Uyuyan adamın üstüne kar yağarmış nedir? nedir?) olacaktı. Şayet @nill in dediği doğru olsa idi, uyanıkken de üşümemiz gerekirdi. Uyanıkken üstümüz hep açık. Deyişin söylemek istediği tam olarak şudur: uyurken nabız, kalp atışı metabolizma işleyişi değişir ve bu sebeple ortam ısısı değişmediği halde üşümeye başlarız. Yani uyuyanın üstüne gar yağar, o yüzden yorgan çek diyor. @nill'in söylediği tarzda söylediğimizde bu mana çıkmaz. Ne demek üstü açık olanın üstüne gar yağar. Burada vurgulanmak istenen üstün açık olması mı? Elbette hayır. Adam diyor ki: ulan şimdi uyanıksın, uzamışsın oraya, üstün açık üşümüyorsun ama birazdan uykuya dalınca görürüm ben seni kalp yavaşlar, nabız düşer, titirersin, yorganını al üstüne!

Ama o ne bilsin tabii böyle yöresel deyişleri, onların entel, vegan, pasifist, doğacı, çevreci ortamlarında bunlar konuşulmaz. Onlar ancak haftasonu hangi tükenen hayvan nesli için kendilerini nerelere zincirleyeceklerini konuşurlar. Bizim gibi fukaraları hor görür lakin bizim kullandığımız deyimleri, atasözlerini sözlüklerde açıklayarak kendilerini halktan biri gibi göstermeye çalışırlar. Biz bunları köy odalarında, harman yerlerinde öğrendik, @nill gibi sağdan soldan duyup da aradan zaman geçince unutup karıştırmadık. Son olarak bu sözlerin sonuna "mış, miş" eklemek adettir, daha çarpıcı yapar "Yağarmış, uğraşırmış, ilah..."
Örn: Nil: Üstü açık olanın üstüne kar yağar
Asım: ona öyle demezler, doğrusu: Uyuyan adamın üstüne gar yağarmış olacaktı.
Nil: ühü ühüh ühü (ağlayarak çıkar)
Asım: nihahahaaa nihahahahaa
6 sa

B.K.Ü

@bku

Çavuş tokatlamak nedir?

TSK mensuplarının lugatında bulunur. Genelde çömezler ilk askere gittiklerinde bilmezler. Acemiliğin ikinci haftasında duşa gitmeden önce öğrenilir.
Örn: -Aga bu gün duş sırası bizde.
* Ne o la çavuşu mu tokatlican?
7 sa

Baran Yusuf

@baranyusuf

Her şeyde bir hayır var nedir?

Bir bardak düşünün , düşündünüz mü ?
Şimdi o bardağın yarısının boş olduğunu düşünün.
Bunu düşündüyseniz yarısının da dolu olduğunu düşünmeniz muhtemeldir ama o öyle değil işte. Yani demem o ki yarısını boş gördüğünüz bardağın yarısı dolu , yarısını dolu gördüğünüz bardağı yarısı da boş değil.. O gördüğünüz Pollyanna'dır polly-anna ..
7 sa

Motley

@nursenaslantas

Vicdani rahatlık nedir ? nedir?

Doğru olanı yapmış olmanın verdiği huzurdur..
Örn: En rahat yastık vicdandır.
8 sa

Şölen

@solen-b

Üstü açık olanın üstüne kar yağar nedir?

Ortam kötü, kolla götü :)))
8 sa

Kaderin Gereği.

@kaderin-geregi

ev ekonomisi nedir?

ekonomiyi ev diye,işletme diye yada ülke diye ayırmaya gerek yok.Bütün denklem girdiyle (input) çıktıyı (output) dengelemektir.Birde tüyo,derler ki;ne artarsa dişten artar işten artmaz.
Örn: denge denge denge.iktisat budur,bu kadardır.