ara

Nvn

@nvnblc

1 9.0
Puan: 10
Hani bazı kitaplar bittiğinde böyle yerinizden kalkamazsınız. Birşeyler yazamazsınız. Ve ne yazsanız az gelecek sanırsınız ya. İşte Karasevdalılar için diyeceğim tek şey bu. Okumadan önce çevirisinin zayıflığından yakınanlar olmuş. Bir an çekimser kaldım ama kitabı elime aldım, bitirdim ancak öyle rahatladım. Bir cinayet bu kadar naif bir şekilde anlatılabilirdi. Aşk, sevda, ihtiras ve yalan; hepsi bir arada ancak bu kadar haklı olabilirdi. Yazarın sesi Maria'yı dinliyoruz kitapta. Sadece bunu diyeceğim ve şiddetle de tavsiye ediyorum.
582 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

35 8.4
Puan: 10
1947 yılında yayımlanan öykü kitabı Sırça Köşk, zamana direnen bir kale gibi. Okurken sanki günümüzü anlatıyor, yıllar önce yazılmışlığına bakmayarak gözümüze sokuyor her şeyi. Bu denli güçlü bir kalem Sabahattin Ali.

13 öykü ve 4 masaldan oluşuyor kitap. Her biri paylaşılmaya değer ama buralar yetmez anlatmaya. Yurdum insanın kederli yönlerini anlatırken bir taraftan da içine işliyor insanın.
Şiddetle tavsiye ediyorum Sırça Köşk'ü ve diğer tüm Sabahattin Ali eserlerini. Saygım ve sevgim sonsuz.
557 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

1 9.3
Puan: 10
Arayışlar, Lou Andreas- Salomé'den okuduğum ilk kitap oldu, tanışma kitabım yani anlayacağınız. Şimdiye kadar okumamış olmama üzüldüm. Nietzsche'nin yanıp tutuştuğu sevdalısı, Rilke'nin yasak aşkı Salomé. Feminist bir yazar aynı zaman da psikanalist. Ve bu psikanalistlik yönünün etkisiyle kadın-erkek ilişkilerini hem sosyolojik hem psikolojik anlamda oldukça sağlam temellere dayandırarak anlatıyor bize. Kitap hakkında bir yorum yapmayacağım. Ama kurgusal anlamda ve özellikle ruhsal betimlemeler bakımından beni benden aldı.
572 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

33 9.3
Puan: 10
Tutunamayanlar'ın gölgesinde kalmış bir kaçış hikayesi Tehlikeli Oyunlar.. En azından ben öyle adlandırdım. Toplumdan kaçan, tutunamayan insanların oyunu. Yaşamanın hikmetini, insanların sevgisini, hayatın bilgeliğini sorgulayan insanlar var bu oyunda. Toplumun o karmakarışık yoğunluğunu, gelenekleri, görenekleri, herşeyi ince ince alaya alan bir komedi, drama, trajedi bu oyun. Kişinin kendisiyle savaşını tehlikeli yollarla anlatmaya çalışan, anlatırken bir yandan insanı omuzlarından tutup silkeleyen bir anlatıma sahip. Zaten Oğuz Atay okumak böyle bir şey. Hani örgü örmek gibi. Gözlerini asla ayıramazsın. Bir ilmek fazla atsan fazla gelir o romana, bir ilmek eksik olsa sanki hiç yazılmamış gibidir. Başını kaçırırsan sonu gelmez. İlmek ilmek örersin motifini. Yanlış yaptıysan söker tekrar başlarsın. Ve sonunda ortaya çıkardığın motife hayranlıkla bakarsın. İşte Atay okumak böyle bir şey. Ama sonunda anladıkların anlamadıklarının daha yarısı bile değildir.
1053 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

1 7.5
Puan: 6
Tom Sawyer'in yol arkadaşı Huckleberry Finn... Mark Twain'in kaleminden çıkan dehşet ötesi bir roman. Ama bunu çeviriyi dışında tutarak söylüyorum çünkü ne yazık ki şiveli kısımların çevirisi güldürmedi. Ama romanın geri kalan herşeyini severek okuyacaksınız. Çocuk kitabından ötesi bir roman diğer çocuk romanları gibi. Önce büyüklerin okuması gerek. Yazıldığı dönem göz önüne alındığında yine ırkçılık konusunun can yakan öyküsü aslında.
498 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

17 8.5
Puan: 10
Kafka'nın babasına yazdığı ama hiç yollamadığı mektuplardan oluşuyor Babaya Mektup. Babası Hermann ile mücadelesini, babasının üstünde kurduğu otoriteyi ve bu otoritenin üstündeki etkisini kağıda dökmüş. Bir nevi kendi kendisinin duygu analizini yapmış bir psikiyatr edasıyla. Birbiriyle zıt iki insanın savaşı bu aslında. Kafka bakış açısıyla ustaca bir şekilde anlatmış bu savaşı. Bir oğulun babasıyla içinde yaşadığı savaş. Kişisel gibi görünse de ama evrensel bir olguyu yansıtıyor aslında Kafka. Güçlü ile güçsüz, ezilen ve ezenin anlatıldığı mektuplar bunlar.

Velhasıl Kafka okumak öyle kolay iş değil zaten, anlamak hiç değil. Üstüne konuşulacak çok şey var. Tavsiye edilenler de Kafka diyorum o halde.
791 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

1 10.0
Puan: 10
Dünyayla Benim Aramda, içim sızlarayarak okuduğum bir kitap oldu. Siyahi bir babanın oğluna öğütlerini okuyoruz. Çocukluğu, gençliği, yetişkinliği... Hayatının her dönemine ışık tutan bir eser. Keşke bunu yazmak zorunda kalmasaydı diye sık sık geçirdim içimden. Yüzyıllardır süregelen bir durumu, çağımızın vebası ırkçılığı daha iyi bir biçimde anlatamazdı sanırım.
413 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

4 8.0
Puan: 9
Shakespeare yorumlamak haddim değil. Böyle bir hataya düşmeyeceğim tabi. Nacizane fikrimi söyleyecek olursam; adalet olgusu çerçevesinde bir borç anlaşmasını kelimelere dökmüş Shakespeare toplumsal konularda da eleştiriyi elden bırakmamış ayrıca. Ve o dönemde Yahudilerin toplumdaki yeri ve onlara bakış açısının ne denli vahim durumda olduğunu da görüyoruz. Ay böyle karışık karışık cümleler kurdum, kusuruma bakmayın. Velhasıl okuyun, okutturun hatta fırsatınız varsa izleyin. Tiyatro okumak sıkıcı değil katiyen böyle bir düşünceye kapılmayın.
599 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

3 7.8
Puan: 8
Ayrı bir isim koydum artık kendimce Marquez için. O'nun o büyülü dünyasına dahil olmak kolay değil. Sanki bir sihirbaz da şapkasından çıkarıyor tüm o öyküleri. Okuması her geçen gün daha da keyifli hale geliyor benim için. Karşıma ne çıkacağını bilmiyorum çünkü. Yolumu kaybettim sanarken bir bakmışım tekrarda yola girmişim ya da hiç kaybetmemişim yolumu O'nu okurken. Dedim ya büyülü dünyası, şaşırtıyor işte.
İyi kalpli Erendira, içinde 7 öykü barındıran bir kitap. Ve en son kısmı ise "İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü" yani kitaba adını veren öykü. Biribirinden ayrı diyemiyorum bı öykülere çünkü Erendira'nın hikayesini okurken hepsinden bir not var. Ve bol bol ölüm, umutsuzluk, yoksulluk var. Elime aldığım gibi bitirdiğim bir kitap oldu ve gerçekten söyleyebilirim ki bayıldım. Şiddetle tavsiye ediyorum
951 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Nvn

@nvnblc

3 8.6
Puan: 10
Kadınlar Okulu, günümüzden yaklaşık 100 yıl öncesini anlatan bir kitap. Aile olgusunu, kadın-erkek ilişkilerini, ahlak ve cinsellik konularını din çerçevesinde sert bir şekilde ele alan bir anlatımı var. Gide'nin hayatıyla birlikte ele aldığımızda konu epeyce aydınlanıyor aslında.
Kadınlar Okulu, 3 ayrı bölümden oluşuyor. İlk kitapta; nişanlısına körkütük aşık, O'nu hayatının merkezine koymaktan hiç çekinmeyen hatta kendisini onun yanında küçük gören bir kadın Eveline'yi okuyoruz önce. Sonra ise yıllar sonraki Eveline karşımıza çıkıyor. Kendini geliştirmiş, geliştirdikçe kocası Robert'e olan saygısını ve sevgisini yitirmiş, yorgun bir Eveline. O çok sevdiği adamın aslında düşlerindeki gibi olmadığını görür. Bir yandan da inancını sorgulamaya başlar.

İkinci kitapta, Robert'in ağzından dinliyoruz her şeyi. Bir nevi günah çıkarmadır aslında bu. Erkeklerin kadınlara olan bakışının yüzyıllardır değişmediğini görürüz.

Üçüncü bölüm ise ailenin asi kızı Genevieve'nin ağzından okuyoruz. Babası istememesine rağmen okuması döneme göre oldukça radikal bir karardır. Ve cinsellik konusundaki düşünceleri adeta bir başkaldırıdır. Yani tam da Gide'ye yakışan bir karakter.
Kitabı ikinci defa okuyuşum oldu ve bu okuyuşum bana daha da zevk verdi. Tavsiye ederim.
1413 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme