ara

renin kılıç

@renin-kilic

4 8.3
Film: Kefaret
Puan: 9
izleyin..
düşünülmeden yapılan bir davranışın nelere malolduğunu ve bunun sonucunda kaç hayatın bittiğini çok güzel anlatmış.. Film biraz yavaş ilerlesede sabırla izleyip sonlandırmanızı isterim. Güzel ve düşündüren bir film.
0 beğen · 0 yorum · film inceleme

Işıl Boz

@isil-boz

3 7.9
Puan: 10
Bitmesin diye yavaş yavaş okuduğum çok güzel bir kitaptı.Kimi yerinde güldüm kimi yerinde hüzünlendim.Çoğunlukla ben de böyle hissetmiştim dedim.İç sesimin dile getirilmesiydi kitaptaki bazı yerler..Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok başarılı buldum.Okumalısınız bence.
301 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

NEJLA GÜNEŞ MUC.

@nejla-gunes-mucik

6 8.5
Kitap: Bakele
Puan: 10
samimi sıcacık hikayeler
Yazarın okuduğum 4 kitabı Bakele. Muhteşem bir kalem ve bir o kadar okunası. Kısa Kısa bir çok birinci ağızdan anlatılmış hikayelerden oluşuyor kitap. Her bir hikaye hem hüzün, hem mutluluk, hem de yer yer kahkahalar ile güldüren özel hikayeler. Bıkmadan aksine son derece keyifle okuyarak bitirdim. Sanırım tüm kitaplarını alacağım yazarın. Samimi anlatım ve bi dolu özlü sözlü olaylar. Çok güzeldi.
435 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Neslihan Aksoy

@aksynesli

140 8.6
Yaşı olmayan ve tek solukta okunabilecek harika bir kitap. O yüzden küçük büyük herkesin okumasını tavsiye ederim.
124 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Eda Şeker

@eda-seker195

2 8.3
Puan: 8
Polisiye bir roman.Kitap gayet akıcı ve sürükleyici.Okuduğum en iyi polisiye-cinayet romanı diyemem ama bu da iyiydi.Bu polisiye romanının yeri bende ayrı çünkü yazarın oğluyla aynı liseyi okuduk.Bu sayede kendisiyle tanışma fırsatım da olmuştu.Kendisi dünya tatlısı bir kadın bunu da belirtmek istedim.
Yazarın kitapta ileri sürdüğü fikirlerden en önemlisi bu hayatta hiç kimseye güvenmemelisin.Okunması gereken bir kitap değil ama ben okunmasını tavsiye ederim.
500 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Thranduil

@thranduil

2 9.0
Puan: 8
Oldukça güzel, faydalı bilgiler içeriyor. Bazı soruların cevapları bulunabilecek yararlı bir kitaptı. Kısa ama dolu dolu, rafımızda olması gereken bir kitap. Normalde her tarih ya da bilimsel konular evrimciler ya da ateistler tarafından ele alınıyor bu özellikle müslüman tarafından yazılması bize daha çok hitap ediyor.
Yine de, mitolojiler tanrılarla doludur, insanlar "büyük insanlar"ı abartmaya bayılır. Bu Türk mitolojisinde bile görülür. Mitolojimizde bir sürü tanrılar var olmakla birlikte, bazı büyük insanlara olağanüstü özellikler belirtmişler. (Oğuz Kağan'ın kundakta konuşmaya başlaması, annesinden bir kez süt emdikten sonra et ve kımız istemesi vs) Çünkü onların görüşünde bu kadar "büyük insanlar" onlar gibi sıradan olamazlar. O yüzden o dönemlerde önüne gelen herkese Tanrı demişler. Özellikle yunanlar... Ama bu eleştirilecek bir şey değil. O yüzden her bir şahsa tanrı denileceği zaman parantez içinde ünlem konularak tiye alınması gereksizdi. Bahsedilen zaten bir mitoloji, kimse hala onların gerçekten tanrı olduğunu düşündüğünü sanmıyorum. Yine de elbette onlara tanrı demekten rahatsızlık duyuyorsa şahıslara hiç tanrı kelimesini kullanmamasını önerirdim. "tanrıları (!) zeus", "kendini bile koruyamayan tanrıları (!)" tanrı(!) denilen" falan.. yani çok hoş değildi bunlar şahsen.
Tüm bunlar dışında, diğer eleştirilmek istediğim nokta Batılıların bizi hep Asyalı gösterdiğinden şikayet edilmiş olduğunu farkettim ama bu neden bir Türkü rahatsız eder ki? Tek anavatanımız Asya değil diye bu bizi Asyalı olmaktan çıkarmıyor. Ayrıca Asyalı olmak benim için onur verici olurdu açıkçası.
Yine de herkese önerebilirim elbette. Farklı bakış açıları kazanmaları, bazı yanlış bildikleri doğruları öğrenmek için en çok da gençlere öneririm.
1935 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Evren Erarslan

@evren-erarslan

9 8.8
Puan: 7
Rüzgar gibi bir kitap. Kitaba ismini veren öyküden de anlıyoruz, rüzgar sesini duyuyoruz resmen. Her öyküye girip çıkan hafifçe dokunan, gerçekle-düş arasında gidip gelen kurgusal hikayeler. Neredeyiz şimdi, bu nasıl oldu sorusunun en güzel yanıtlarının verildiği, hatta bazen yanıtsız biçimde gezindiği bir kitap. Sorulara verilen yanıtlar aslında hayatımızdaki korkularımız, sorunlarımız ve yapmak istediklerimiz. Hepsi de farklı yöne dağılan rüzgarlar gibi. Kitabın isminden öykülere kadar beğendim. Hakan Bıçakcı sevenler mutlaka denesin. Hasan Ali sevenler zaten çoktan okumuşlardır.
En Sevdiğim hikayeler birinci kısımdan "Org" ve "Gökyüzü Gri", ikinci kısımdan ise "Dünya Bir Gülnida" oldu.
762 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Leyla Yargı Man.

@leyla-yargi-mantar

76 8.2
Puan: 8
Bazen araya bir solukta okunabilen kitapları sıkıştırmak güzel oluyor diye düşünsem de bir daha Sarah Jio okumayacağım. Anlatım, kurgu, çok güzeldi fakat hep aynı tarz olunca sıkılmaya başlıyorsunuz. Çünkü Sarah Jio 'nun kitabını elinize aldığınızda ne okuyacağınızı ve neyle karşılaşacağınızı çok iyi biliyorsunuz. O nedenle de bu tarz kitapları okumak artık size vakit kaybı gibi gelebiliyor.
439 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül Zeyrek

@betul-zeyrek

144 7.4
Puan: 9
Psikiyatr doktor Gary Small ve eşi Gigi Vorgan'ın katkılarıyla kaleme alınmış bu kitapta (2010) birbirinden farklı 15 terapi örneğine yer verilmiş. Birçok konuda Freud'un düşüncelerinden alıntı yapılıyor. Bölüm isimleri çok net, bu yüzden okuyucu daha bölümün başında hastalığı bilerek giriş yapıyor. Bu noktada yazar psikiyatri bilimini hayatn içinden bir parçaya dönüştürmeye çalışmış ve başarılı da olmus zannımca. Okuduğum vakalardan çok şaşırarak okuduğum bölümler oldu. Hatta şaşırdım üzerinde düşündüğüm oldu. Zihnin bedeni bu kadar yönlendirebileceğini tahmin etmemiştim. Ve sorguladım zihin bedeni bu kadar etkisi altına alabiliyorsa belki de insanın kendi kendini de tedavi altına alıp bedeni zihnin oyunlarından uzaklaştırabilir. Psikiyatri bilimi ile alakalı fazla kelime kullanılmış olmasına rağmen okuyunca anlamadım dediğim yer nerede ise olmadı. Yaklaştırır insanların hayatına bu alanı. Okunabilecek bir kitap. Yavan ve basit olduğu hususuna katılmıyorum
1093 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Ergün Çil

@ergun-cil

1 6.2
Puan: 5
YOLUN YARISI 35 Mİ, 75 Mİ?
Kitabı uzun yıllar gazetecilik yapan birisinin yaptığına inanmak zor. Edebi hiç bir değeri yok bence. Satır satır cümleler, madde madde yazılar, aynı konuyu 3-5 kere tekrar etmeler. Daha neler neler... Okumadan dediklerimi anlamak zor.
Ayrıca inanılması zor fantastik gözlemler ve tavsiyeler. Kendini övme ve Allah vergisi uzun boy ve atletik bir vücut yanında bir kıskançlık sonucu gençken başlayan vücut geliştirme ve sporun verdiği dinçliği bir sürü mantıksız şeylere bağlamalar. Belki önerdikleri ve yaptıklarının da katkısı olmuştur ama abarttığı kadar olması benim tıbbi bilgi ve tecrübeme göre pek mümkün değil. Sonuç olarak ne dedikleri uygulanabilir, ne de işe yarar gibi geldi bana. Bazı ürünlerin reklamını yapması ve sonra da satışını yapması (buna şahit olmadım, duydum) ticari ve reklam amaçlı bir kitap olduğu izlenimi yaratıyor...
918 karakter
3 beğen · 1 yorum · kitap inceleme
POST_MORTEM (@post-mortem)
Kitabın ilk çıktığı dönemde, dükkana giren herkes tarafından sorulduğunu ve geldiğinde de peynir ekmek gibi satıldığını hatırladım da hocam, sağlık açısından başarısını bilemesem de ticari başarısını gözardı edemem. 3 sa