ara

Aslı Şebnem Umu.

@asli-umurkan

- Ayşe Kulin
8.6 (19 oy)
Kendini sıkmadan okutan dünden bugüne yaşanmış olayların harmanlandığı güzel bir kitaptır. Tavsiye ederim
Verdiği Puan: 7
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Bahriye

@bahriye

- 2010
9.4 (378 oy)
sherlocked
Sherlock ;izlemekten hiç sıkılmadığım ,(itiraf ediyorum) insanlara onun gözüyle bakmaya başladığım örnek alınası bi karakter.
Benedict Comberbacht rolü hakkıyla yapmış ,sherlockla bütünleşmiş desem yalan olmaz.Yoksa Sherlock deyince aklıma o gelmezdi:).Filmini de izledim lakin Benedict'in uyumuna diyecek yok.
Bu karakteri yaratan Arthur Canon Doyle'n da bir dahi olduğunu düşünüyorum açıkcası.

SHERLOCKED onu tanımlayan en anlamlı şifre :)
0 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

Minel Alya Bayr.

@daktilokiz

- Debbie Macomber
7.7 (259 oy)
Bir yumak hayat
Kanser tedavisi gören ve kanseri yenen Lydia Hoffman hayata tutunmak için bir iş yapmayı ister. Ancak bildiği tek şey uzun hastane günleri boyunca yaptığı örgülerdir. O da bir dükkan açmayı ister ve Bir Yumak Mutluluk adını verdiği dükkanını açar. Düzenlediği kurslarla yeni arkadaşları olur hayata tutunur. Ablası da ona yardımcı olur. Bir gün yeni bir kurs açmaya karar verir. Bu kursa yaşları, hayatları birbirinden farklı üç kursiyer katılır. Emekli kütüphaneci Elise Beaumont, eşinden yeni ayrılmış Bethanne Hamlin ve lise sona geçmiş Courtney Pulanski.Her birinin kendince sorunları vardır. Biraz isteksiz başlarlar kursa ve hatta ilk gün pek de güzel geçmez. Ancak zamanla bir uyum yakalarlar ve hem sorunlarının üstesinden gelirler hem de sağlam bir dostluğun temelini atarlar. Açıkçası ben böyle romanlara biraz ön yargılıydım. "Kendini iyi hisset bak senden daha kötüleri var" gibi bir mesaj verdiklerini düşünüyordum. Ancak bana bir çok durumu önizlemeye aldıgım sıralarda hoş bir arkadaş oldu.. Bir önce ki kitapta 20 dilek listesinden bahseden Macomber bana 20 dilek listesini nereseyse olusturdu simdi ise örgü örmeye inancımı arttırdı..
Kitabın kahramanı ise bence neyse söylemeyeyim belki okumak istersiniz.
Verdiği Puan: 7
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Bahriye

@bahriye

- 2005
9.3 (248 oy)
michael'ın kafasındaki dünya
S2-B3 Tavsiye üzerine başladığım beğenilen bir diziydi.İlk bölümler ilk izlenimimi oluşturur her zaman.Diziye devam etmemi sağlarlar.Ve ilk bölüm muhteşemdi.. Bu hissi en çok sherlockta hissetmiştim.Galiba sıralamayı değiştirmenin vakti geldi:)
Michael karakteri psikolojik rahatsızlıklarını yüceltmeyi başarmış bir dahi.Gerçekten o beyninin içinde neler dönüyor tahmin edilmesi imkansız.
Kurgu zaten apayrı bi konu.Her sahnesi merak uyandırıcı.Bir bölümü bile film gibi. Kİtap okurken sayfaları heyecanla çevirdiğim gibi prison breakte'de gelecek bölümü heyecanla açıyorum:)
teşekkürlerler senaristler,yapımcılar..
0 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

R.T

@ravza

- Cengiz Aytmatov
8.2 (58 oy)
"Zaman kimseyi kayırmaz, her canlı yaşlanır, her şey eskir." Elveda Gülsarı, Elveda!
Tanabay Bakasov'un doğuştan taypalma bir at olan Gülsarı isimli atına veda ederken, onunla karşılaştığı ilk andan son ana dek gözünün önünden geçen hayatını anlattığı bir roman Elveda Gülsarı. Bu özelliğiyle bana "Toprak Ana" ve "Gün Olur Asra Bedel" kitaplarını anımsattı. Çünkü bu kitaplarda da insanların geçmişi anlatılıyordu. Ancak Aytmatov'un diğer kitaplarından alışkın olduğumuz o destansı betimlemeler yok kitapta. Bu bakımdan biraz şaşırdığımı belirtmeliyim. Ancak betimlemelerin zayıflığı resmi zihnimde canlandırmama engel olmadı. Kitapta Kırgız kültürüyle ilgili ilginç detaylara da yer verilmiş. Karagül-Botam Efsanesi ve bozlağı da yer alıyor. Diğer Aytmatov kitaplarında olduğu üzere yine bir bozkır hayatı var, yine zorluklar, yine mücadele, yine çile... Yine bir düzen-sistem (!) eleştirisi var, ama açıktan açığa yapılmış. Tanabay Bakasov'un parti için yaptığı fedakarlıklar, bunların bir kalemde silinişi, demircilikten, at bakıcılığına en sonunda çobanlığa uzanan hayat öyküsü sizleri bekliyor. Gülsarı'yı öyle bir anlatmış ki hayran kalmamak mümkün değil. Ancak benim için -betimlemelerden çok etkilenmediğim için mi bilemiyorum- Aytmatov'un diğer eserlerinin oldukça gerisinde kaldığını üzülerek belirtmeliyim. Keyifle okumanız dileklerimle...
Verdiği Puan: 7
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Özgür Sevinç.

@ozgursevinc

- Orhan Pamuk
7.5 (278 oy)
Orhan pamuk'tan -bence- bir "zorlama" roman daha... Kitap, yazarın bir an önce bir kitap yazma arzusuyla ve alelacele okuyuverdiği birkaç efsanevi hikayeyi de garnitür olarak serpiştirerek baskıya yetiştirmiş olduğu hissi verdi bana. Aynı yıl içinde iki kitap yazınca da daha fazlası beklenemezdi.

Kitabın sonlarına doğru bir milli maçtaki spiker yorumu geldi aklıma: "...oysa ne kadar da güzel başlamıştı herşey." Gerçekten güzel başladı hikaye, bir su kuyusu ile adeta kuyunun içine içine çekiyordu beni. Ama sonra basitleşti ve merağım azaldı. Çarpıcı sürprizler olarak hazırlanmış olan tüm olaylar kolayca tahmin edilebilir nitelikteydi.

Bir oedipus, belki biraz da elektra kompleksi ile harmanlanmış hikaye, babası tarafından terkedilen bir çocuğun, çocukluk yıllarında yaşadığı birtakım olaylardan duyduğu suçluluk ve bu suçluluğun yaşamına etkilerini konu alıyor.

Daha önceki kitaplarını da pek sevememiş olsam da bu yazarın, sonuçta önemli bir ödül sahibidir. Ve kitabın ilk bölümünün de hatırı olunca işin içinde 5-6 puanı hakeder.
Verdiği Puan: 6
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

buse mıhçıokur.

@buse-mihciokur

- Sebastian Beaumont
6.7 (3 oy)
Nasıl açıklayacağımı bilemediğim bir etki yarattı bende kitap,fazlasıyla ortada kaldım. Stephen batması sonucu bir arkadaşının tavsiyesi üzerine taksi şoförlüğüne başlar ve sürekli bir kadını aldığı evin aslında var olmadığını anlar. Geçmişinde yaşadığı bazı olaylar yeniden gün yüzüne çıkacaktır. Kitapta hem gizem hem gerçek mi hayal mi düşüncesi hem de bazı sorular askıda kaldı açıkçası. Yazar olayların gerçek olduğunu savunuyor yalnız inanıp inanmamak kişinin tercihidir. Aslına bakarsanız gerçek olmaması için de pek bir neden olduğunu düşünmüyorum. Bir insan yaşamadığı olayları hangi ruh haliyle böylesine gerçekçi yansıtabilir orası tartışılır. Benim açımdan bakacak olursam olayların gerçeğe yakın olduğuna inandığımı söyleyebilirim. Sonu da bir sonuca bağlanmadı açıkçası ama okurken hissedilen merak duygusuyla bir çırpıda okunabilecek bir kitap olduğu için okumaya değer olduğunu düşünüyorum :)
Verdiği Puan: 7
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Mathemazel

@mathemazel

- 2017
9.1 (23 oy)
İzledigim en iyi filmlerden biri.kesinlikle izlenmeli.
Coklu kisilik bozuklugu ile ilgili izledigim en etkili filmlerden biri.bir insan yapabileceklerinin en ust seviyesine cikabilir mi? Bu filmi izlediginizde inanabilirsiniz.
Verdği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

NLGNYC

@nilzehes

Sınav Çocukları
Başarıya Götüren Aile adlı kitabı anne babalar okumali evet.Ben de 3 çocuk annesi olarak okudum ve Doğan Cuceloglu 'nun bir cok kitabinda oldugu gibi bunda da kendimce dersler cikardim.Cocuklarimiza karsi yaptigimiz hatalar davranışlar bir cogunun yanlis oldugunun farkinda olsakta bence onemli olan bunlara nasil bir son vermemiz olmali.Bu kitapta daha fazla ornek ve dahasinda neler yapilmasi gerektigi olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
"Çok çalış oğlum,kızım "demenin çocuk üzerinde hiçbir faydasının olmadığını.
Kostekleyen aile değil,destekleyen aile olmamız gerektiğini.
Okul,meslek,yaşam kalitesi biz bunların hangisine öncelik veriyoruz ayırt etmemiz gerektiği anladım.
Ama bunu okumak kolay gerçek yaşamda uygulamak zor bunu da gün geçtikçe daha iyi anlıyorum.
Verdiği Puan: 7
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Grande Amoureus.

@grandeamoureuse

- Mihail Afansyeviç Bulgakov
8.5 (29 oy)
İhtilal günlerinde yaşam
Bir tıp öğrencisi olarak acaba ne anlatıyor, neler neler yaşamış ? şeklinde aldığım bir kitaptı.Bir aydır rafımda uslu uslu uyuyordu ta ki dün sıkılıp okumaya başlamamla saatin farkına varmadan sabahlamama kadar.Kitapta internlüğü yeni bitmiş ve ıssız bir kasabaya atanan genç bir doktorun tecrübesizliğinin beraberinde getirdiği korkuları anlatıyor.Kitap bunların yanı sıra gerek dili gerek kullandığı üslubu olsun herhangi bir sağlık terimini bilmeyen biri için bile yeterince açık.
Ayrıca yazarın da tıp fakültesi mezunu olması olayları hem bilimsel açıdan hem de tutarlı bir şekilde anlatmasını sağlamış. Bulgakov'u ilk kez bu kitapla tanıdım ve onu bir daha unutmaya niyetim yok. En kısa zamanda kitabı edinip okumanızı dilerim, iyi okumalar :)
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·